- Free express delivery from €59 of purchases
- All products are guaranteed for 3 years
- 5% cash back on your orders
- Free returns for 30 days
100% Autonomous & Remote-controlled Solar & Waterproof RGB+W LED Cube 40 cm 100% Autonomous
Solar & Waterproof RGB+W LED Cube 40 cm 100% Autonomous
100% Autonomous & Remote-controlled
100% Autonomous & Remote-controlled
€139.99
Refurbished Product
Give a second life to this product! Every item is meticulously tested by our team. It may be a customer return or slightly damaged packaging, but the product has never been used.
- 100% Tested
- Waste reduction and zero waste
- Guaranteed savings
- 2 years warranty
- Very limited quantities
Note: Refurbished products cannot be returned or exchanged.
After 3 years of development, discover the NEW Guirled Solar Cube, an innovation in outdoor lighting that combines aesthetics, performance, and durability. Designed and manufactured in FRANCE, this modern luminaire offers a versatile lighting solution for all outdoor spaces. It is a all-in-one luminaire, with the integrated solar panel inside the cube and thus completely invisible. The cube also has a large battery for long autonomy. In case of heavy use, it is also possible to charge the cube via mains power (USB C) to achieve an autonomy of up to 40 hours! And of course, always guaranteed for 2 years.
Autonomy* - Cube
* Maximum autonomy announced with a Guirled Cube in summer, without any shaded area. Autonomy may be reduced in winter and depending on sunlight. Learn more
-
Free shipping on orders over 59€
-
30-day money-back guarantee
-
Optional gift wrapping
-
Assembled in France
Guirled
HT343A-CUBE-40-REC
Data sheet
| Consumption | 4 Watts |
|---|---|
| Dimensions | 39x39x40cm |
| Weight of the item | 4 Kg |
| Variable Intensity | 4 levels of intensity |
| Wireless remote control | Yes |
| Scope | 50m |
| Variable intensity | Yes |
| Photovoltaic panel | ETFE High efficiency of +21% |
| LED | RGBx12 + WHITEx12 |
| Lumens | 400 lumens |
| Lifespan of LEDs | 50000 hours |
| Battery | 2x 2200 mAh (18650) replaceable |
| USB adapter | Two USB ports 5V up to 2A max |
| Type of plug | USB C |
| Autonomy | until 8 PM |
| Certification | CE, RoHS, IP55 |
| Solar | Yes |
| Guarantee | 2 years all over the world |
| Contents of the box | 1x LED Cube with integrated photovoltaic panel - RF remote control - 1x USB-C to USB-A cable - 1x dual USB power adapter - Manual |
Specific References
| EAN13 | 3760251717955 |
|---|
.png)


